Istnieją cztery sposoby na pozbywanie się ścieków – jest to sieć kanalizacyjna, bezodpływowy zbiornik, ekologiczny zbiornik oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się szambo ekologiczne. Sprawdź, jak działa i czy wymaga pozwolenia budowlanego!
Jak działa szambo ekologiczne?
Szambo ekologiczne to rozwiązanie pośrednie pomiędzy tradycyjnym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Jego budowa nie jest skomplikowana. Kluczową częścią jest zbiornik, wykonany np. z betonu lub tworzywa. Jest to miejsce, w którym gromadzą się ciężkie zanieczyszczenia, oddzielone od tych płynnych. W tego typu szambie nieczystości nie przedostają się do gleby i nie wpływają negatywnie na środowisko – stąd też jego nazwa. Betonowy zbiornik to zdecydowanie lepszy wybór, a to ze względu na swoją solidność. Jak można się domyślić, jest jednak droższy od zbiornika plastikowego.
Ten rodzaj instalacji budowany jest bezpośrednio w gruncie. Do zalet rozwiązania zalicza się lekkość, szczelność i stosunkowo niskie koszty zakupu i montażu. Wadą jest z kolei konieczność wywozu nieczystości. Szambo ekologiczne nie musi być rozwiązaniem stałym. Jego demontaż jest bezproblemowy.
Ile kosztuje szambo ekologiczne z montażem?
Szambo ekologiczne nie wypada źle pod kątem cenowym. Na ostateczną cenę wpływa oczywiście wiele czynników, takich jak rodzaj materiału, czy wielkość szamba. Średnio jest to jednak koszt od 4 do 7 tys. zł – to cena szamba już wraz z montażem. Cena jest niewiele wyższa od ceny szamba tradycyjnego.
Czy potrzebne jest pozwolenie na szambo ekologiczne?
Budowa szamba zazwyczaj nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego. Nie inaczej jest w przypadku klasycznego szamba ekologicznego o pojemności do 10 m3. Wówczas wystarczy zgłosić jedynie montaż do odpowiedniego urzędu, przynajmniej 21 dni przed planowaną realizacją. Szambo ekologiczne o większej pojemności wymaga już uzyskania pozwolenia. W teorii czas oczekiwania na takie pozwolenie wynosi 2 miesiące, kolejne 2 tygodnie potrzebne są do uprawomocnienia się decyzji. W praktyce jednak cała procedura najczęściej przebiega nieco szybciej.
Jak powinna być odległość szamba od budynku?
Przepisy ogólne jasno wskazują, że szambo ekologiczne o pojemności do 10 m3 powinno być usytuowane:
- minimum 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, jak i magazynowane są produkty spożywcze,
- minimum 2 metry od granicy działki,
- minimum 15 metrów od studni lub ujęcia wody.
Z kolei zbiorniki o pojemności od 10 m3 do 50 m3 powinny być usytuowane:
- minimum 5 metrów od okien i drzwi,
- minimum 7,5 metra od granicy działki sąsiedniej,
- minimum 10 metrów od drogi lub ciągu pieszego.
Jak często trzeba opróżniać szambo ekologiczne?
Szambo ekologiczne wymaga regularnego opróżniania. W przypadku klasycznego bezodpływowego należy to robić raz lub dwa razy w miesiącu. Szambo ekologiczne nie wymaga tak częstego wywozu. Należy opróżnić je wtedy, gdy osad przekroczy połowę objętości zbiornika. W przypadku kilkuosobowej rodziny będzie to średnio raz w roku. Im oczywiście więcej domowników, tym zbiornik szybciej się zapełni.
Jakie szambo ekologiczne na 4 osoby?
Przed montażem szamba ekologicznego, należy odpowiednio dopasować jego rozmiar. Z pewnością nie chcesz przepłacić za zbyt duży zbiornik ani zamontować zbyt małego, który zwyczajnie będzie niepraktyczny.
W przypadku 4-osobowej rodziny mieszkającej w całorocznym domu rodzinny, najlepiej sprawdzi się szambo o pojemności od 10 do 12 m3. Zdecydowanie częstszym wyborem jest szambo o pojemności 10 m3, a to ze względu na brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Średnio szacuje się, że jedna osoba w ciągu dnia produkuje około 135 litrów ścieków, zatem łatwo jest to przeliczyć na odpowiednią liczbę domowników.
Szambo ekologiczne to coraz popularniejsze rozwiązanie – nie bez powodu. Jak sam widzisz, posiada wiele zalet, obok których nie sposób jest przejść obojętnie.