Zakup mieszkania – porady

Posiadanie własnego lokalu mieszkalnego to marzenie wielu ludzi. Gdy decyzja o jego zakupie jest już podjęta, zostajemy postawieni przed szeregiem różnorakiego typu wyborów, decyzji i formalności. Wszystko to sprawia, iż sytuacja ta jest nieraz ogromnie stresująca.

Na starcie należy dobrze zastanowić się, jaka dzielnica jest dla nas szczególnie interesująca do zamieszkania. Należy wówczas wybrać się w wskazane miejsce, żeby zorientować się, jak wygląda zagospodarowanie powierzchni oraz czy rzeczywiście wszystko będzie odpowiadało własnym potrzebom. Osoby, które przemieszczają się komunikacją miejską, właściwie nie będą wygodnie przebywać na peryferiach, do których nie dociera żaden autobus albo tramwaj, natomiast rodziny, posiadające dzieci rozważyć powinny właściwie otoczenie, przyjazne młodym ludziom, w pobliżu jakiego są przedszkola, szkoły, place zabaw czy placówki medyczne.

Inną rzeczą jest decyzja, czy mieszkanie pochodzić ma z rynku pierwotnego czy wtórnego. Tu też nie mamy określonej rady – którakolwiek z owych opcji ma również plusy, a także minusy. Deweloper zapewnia nam zdolność nabycia lokum, którego budownictwo oraz architektura odpowiadają najnowocześniejszym trendom, co dodatkowo zezwala na mniejszy koszt utrzymania, za to wartość za m² jest zwykle spora i raczej nie ma perspektyw na jej negocjowanie. Do tego liczyć się musimy także z faktem, iż mieszkania deweloperskie często występują w zupełnie nowej okolicy, której budowa i wzrost wciąż trwają, tym samym przypominając nierzadko po prostu pustkowia. 

Z kolei kupno na rynku wtórnym wymaga nierzadko dodatkowych nakładów finansowych na remont czy rozmaitego typu przeróbki. Dodatkowo budownictwo bywa tu starsze, co wpływa automatycznie, że czynsz jest większy. Samo mieszkanie może mieć jednakże niższą cenę, i także istnieje sposobność jej negocjacji. Także infrastruktura nie będzie tutaj dla nas żadną niespodzianką – wszystko funkcjonuje przecież od dłuższego okresu, nieraz nawet dziesiątki lat, mamy zatem możliwość sprawdzić, czy jest zupełnie dostosowana oraz funkcjonalna, a w razie wątpliwości zapytać mieszkańców. Nie robimy tu zatem tzw. zakupu w ciemno, jak w przypadku rynku pierwotnego.

Jak zdecydujemy się na opcję zupełnie świeżego lokum, którego budowa zapewne jeszcze się nie skończyła, bez wątpienia musimy w pierwszej kolejności dokonać wywiadu na temat dewelopera. Dobrze więc zorientować się, jak funkcjonuje dana firma i odkryć jej wcześniejsze inwestycje. Jesteśmy w stanie jeszcze sprawdzić księgi wieczyste a także stan prawny gruntu. Nie zaszkodzi też wykorzystać internet i prześledzić uwagi na o deweloperze. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, wykonajmy po prostu wszystko, co tylko możliwe, żeby ten materiał jak najdokładniej wybadać jeszcze przed zapłaceniem setek tysięcy złotych na zakup, która okazać się może później nieszczęściem i dostarczyć nam mnóstwa różnorakiego typu kłopotów.

Gdy dojdzie już do podpisania umowy z deweloperem, pamiętajmy, iż wedle obowiązującego prawa, musi być ona podpisana w obecności notariusza.