Twoje małe SPA czyli kilka słów o urządzeniu łazienki

Nawet jeśli posiadamy dom wielkości pałacu z dziesiątkami pokojów, które pełnią najrozmaitsze funkcje i służą do różnorakich celów, możemy być pewni jednego – z pewnością nie znajdzie się potrzeba, aby odwiedzać codziennie każdy z nich, ale na pewno codziennie skorzystamy z jednego – z łazienki.

Ten fakt powoduje, iż na rynku istnieją tysiące projektów urządzenia łazienek w najrozmaitszy sposób. Jako pewnik należy też przyjąć, że istnieją trzy elementy łączące większość łazienek na świecie – jest to obecność umywalki, toalety oraz wanny bądź prysznica. Pomimo faktu, iż z łazienki korzystamy codziennie to jednak należy zauważyć, że pełni ona rolę pomieszczenia bardzo potrzebnego a jednocześnie takiego w którym każdy spędza minimum potrzebnego czasu. Czym więc kierujemy się jeśli staramy się określić czy nasza łazienka nam się podoba? Przede wszystkim jest to jej ergonomia czyli jak najbardziej optymalne rozstawienie niezbędnych w niej elementów na jak najmniejszej potrzebnej do tego powierzchni. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie łazienka w większości gospodarstw domowych jest pomieszczeniem o najmniejszej powierzchni, stąd też jej praktyczne umeblowanie jest w zasadzie fundamentalne. Prócz ergonomii ważny jest także jej stały wystrój. Kafelki bądź płytki których użyjemy do jej urządzenia mają bardzo istotną rolę w budowaniu naszego samopoczucia oraz samopoczucia odwiedzających nas gości, warto stosować się przy wyborze kolorystyki i wzornictwa zasadą – biel stwarza poczucie przestrzeni. I tak jest w istocie – łazienka o białym lub jasnym kolorze z płytkami o subtelnym i spokojnym wzornictwie sprawia wrażenie nieco większej niż jest w rzeczywistości. Im zaś kolorystyka ciemniejsza tym samo pomieszczenie kurczy się w oczach. Dlaczego warto o tym pamiętać? Otóż dlatego, że nikt z nas nie lubi przebywać w małych, ciasnych a do tego ciemnych pomieszczeniach, powoduje to automatyczny spadek komfortu i pośrednio – poczucia bezpieczeństwa. Warto więc przy wyborze koloru farby lub płytki pamiętać o przewadze jasnych kolorów.

W parze z barwami idzie także kwestia światła dostępnego w łazience. 

Z racji tego, że wiele łazienek jest projektowanych jako pomieszczenia usytuowane gdzieś wewnątrz naszego domu lub mieszkania (jeśli mieszkasz w bloku – praktycznie zawsze) nie ma w nich źródeł naturalnego światła i wszelkie oświetlenie jest sztuczne. Jeśli chcemy aby w naszej łazience zrobiło się „przytulniej” zastosujmy w niej lampy o ciepłych barwach i w odpowiedniej ilości. Przede wszystkim warto zastanowić się tutaj nad tzw. „oczkami” czyli małymi lampkami umieszczonymi w podwieszanym suficie. Rozwiązanie takie właściwie zaspokaja wszelkie zapotrzebowanie na oświetlenie w naszej łazience, skutecznie doświetla każdy jej zakamarek pozwalając zniwelować wszelkie zacienione miejsca. Zastosujmy także kilka dodatkowych źródeł światła w postaci lampki nad lustrem umiejscowionym nad umywalką lub nad kabiną prysznicową, z pewnością poprawią one komfort użytkowania. Odpowiedni dobór oświetlenia wraz z właściwym wykończeniem ścian są prócz samego umeblowania łazienki fundamentalne dla jej estetyki i ergonomii.