Uciążliwe projekty domów

Przeszukujesz całą sieć w celu znalezienia funkcjonalnego projektu dla Twojego nowego lokum? Byłeś już na setkach stron, lecz nadal nie masz pojęcia, jak sobie to ogarnąć? Wyobraź sobie, że nie jesteś jedyny z takim problemem i że całe mnóstwo osób boryka się z tym samym dylematem. Dlaczego tak jest? Bo wszakże jeśli wreszcie wybierzemy opcję: własny dom, to chcielibyśmy, by stał się on przejrzysty, funkcjonalny, piękny i tani. Wszystkich powyższych cech mieć nie będzie, lecz przynajmniej na etapie szkicowania projektu jesteś w stanie zrobić wszystko, żeby dążyć do ideału. Czy zdecydować się na gotowy szablon, a może powinno się pójść do architekta, który zaprojektuje dom tylko dla Ciebie i weźmie pod uwagę wszystkie zachcianki, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak choćby wygląd i budowę parceli, wymagania gdy chodzi o przestrzeń publiczną w Twojej okolicy i dodatkowo kilka podobnych kwestii, które być może nie przyjdą Ci na myśl, a doświadczony architekt na pewno będzie o tym myślał.

Masz zarys pomysłu w głowie? Śmiało – wybierz się po własny plan domu a nie kupuj gotowca. Oczywiście do tego musisz posiadać pokaźniejszy zapas gotówki, ale mając na uwadze to, że i tak pewnie musisz skorzystać z kredytu a poza tym pragniesz mieć własny, wymarzony dom nie wahaj się ani przez moment. W przyszłości te parę tysięcy będziesz mógł zachować dzięki właściwemu wyborowi materiałów budowlanych i planowi lokum tego typu, który wykorzysta potencjał terenu.

Przy tej inwestycji pamiętaj o kilku bazowych kwestiach, które z pewnością ułatwią Ci zamieszkanie w nowym budynku.

1. Nigdy nie lokuj jadalni czy salonu z daleka od kuchni. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że mając gości będziesz zmuszony do biegania tam i z powrotem. Niedopuszczalne jest, by te dwa pomieszczenia znajdowały się na dwóch różnych końcach.

2. Oddziel część sypialnianą od ogólnej. To nie tylko zasada, której dobrze by było się trzymać w przypadku domu pełnego gości – po co mają oni zaglądać do Twojej własnej sypialni? Poza tym dobrze jest po prostu oddzielić w jakiś sposób strefę wypoczynku od strefy codziennej czy strefy pracy. Wkraczając do tej części – w ostatnim czasie pojawiła się moda na sypialnie na górze, a przestrzeń codzienną na parterze – będziesz wchodzić fizycznie w drugi świat. Twój relaks mógłby być dzięki temu pełniejszy. Także istnieje mniejsze ryzyko, że zapachy jedzenia podczas gotowania w kuchni dojdą do takiego miejsca.

3. Pomyśl o zapasowej toalecie. Nawet nie musi to być duża łazienka z wanną. Chodzi o to, że kiedy do domu przychodzą goście na pewno będą oni chcieli z takiego miejsca skorzystać – pomóż im w tym, nie prowadząc przez wszystkie piętra Twojego mieszkania.

4. Miejsce na Twój samochód. Prawie każdy posiada auto albo czasem nawet dwa, albo choćby jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko trzeba posiadać na nie miejsce, ale dodatkowo pomyśleć nad optymalnym przejściem z garażu do domu – jeśli zrobisz je bezpośrednio, w zimie będzie Ci wygodniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń wykorzystaj na bibliotekę, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie docenisz, ale z upływem czasu i wraz z ilością rzeczy, będziesz zachwycony, że takie miejsce znalazło się w Twoim domu.