Twoja oaza jest w salonie

W którym pokoju własnego mieszkania spędzasz najwięcej czasu? Jeśli Twoje odpowiedź to: salon, to właśnie znalazłeś/aś się w odpowiednim miejscu, a jeśli nie, to przeglądnij poniższe wskazówki, jak zaaranżować salon, by to właśnie to miejsce było dla Ciebie bardzo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych działań podczas urządzania mieszkania. Jak to możliwe? Bo to przestrzeń wypoczynku i nie tylko sama czynność urządzania będzie Ci sprawiała przyjemność, ale później będziesz z niej korzystać w czasie relaksu. Od czego wystartować?

Pamiętaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego miejsca wpływają nie tylko meble i kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga oraz to, co na niej leży, wszystkie dodatki – ramki na zdjęcia, rysunki, etc. A zatem niezwykle istotną regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Salon bez dodatków będzie smutny i niezbyt twórczo spędzisz w nim swój czas wolny, z kolei wypełniony po brzegi bibelotami stłumi Cię i nie będzie można się skupić na jednej rzeczy i zrelaksować. Nie liczy się tu sytuacja, kiedy wiesz, że w takich przestrzeniach czujesz się wyjątkowo dobrze. Duży pokój to przecież ma być Twoja przestrzeń – co jednak trzeba podkreślić, takich osób jest zdecydowanie mniej. Do tego jeszcze dodaj rozkład okien i drzwi oraz ogólny plan mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem tego miejsca w połączeniu z jadalnią, a pozostali takiego problemu nie będą musieli rozwiązać, bo jadalnia znajdzie się w innym miejscu. Nikt nie mówił, iż aranżacja salonu to banalna sprawa.

Zastanów się razem z całą rodziną, na jakich strefach zależy Wam przede wszystkim i do jakich celów salon ma Wam się przydać najbardziej. Czy jesteście zapalonymi kinomaniakami i najbardziej sprawdzi się u Was miejsce na ścianie na porządne kino domowe, czy może jednak musicie zaprojektować sobie w tym pokoju podręczną czytelnię. Natomiast jeśli w Waszym mieszkaniu będą królować puzzle i gry towarzyskie, to zainwestujcie w zakup dużego solidnego stołu i kilku użytecznych szafek. W salonie może też znaleźć się komfortowa kanapa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za dodatkowe miejsce noclegowe w sytuacji jeśli zapraszacie do siebie rodzinę czy znajomych, albo wpadną bez zapowiedzi.

Niezwykle istotne jest to, żeby wygospodarować w salonie różne strefy w zależności od potrzeb – na czym Wam głównie zależy na to przeznaczacie więcej przestrzeni, zdecydowanie nie powinno być tak, że wzajemnie nachodzą one na siebie. Kino domowe tuż przy strefie na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Tak samo jak kącik zabaw dla dzieci na wysokości biurka do pracy czy uczenia się. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to koniecznie powinna być odseparowana od przestrzeni do nauki czy pracy, żeby osoby spacerujące ze swoimi porcjami żywności nikomu nie przeszkadzały w wykonywaniu obowiązków.

Pamiętajcie, że jeśli chodzi o kolory, to dobrze, kiedy zaprowadzi się ład, nie przeszkadza jedna ściana pomalowana na wyrazisty kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym przestrzeń dla siebie znajdzie każdy lokator. Dlatego proponuje się barwy pastelowe, a odradza jaskrawe, i kolor biały bez żadnych dodatków, gdyż to miejsce nie może być kojarzone z miejscem bardzo sterylnym, tylko raczej przyjaznym i ciepłym.