Kolektory słoneczne i ich zalety

W bardzo wielu nowych budynkach pewnym standardem jest montowanie kolektorów słonecznych, których celem jest ogrzanie wody i tym samym zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to relatywnie nowa moda i oczywiście, można także instalować to urządzenie w starszych domach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych zmian. Nie jest także istotne montowanie ich na szczytach domu, są dostępne różne inne pomysły. Zaprezentujemy Wam poniżej kilka kwestii, które z pewnością pomogą Wam podjąć decyzję o tym, czy takie sprzęty są godne zachodu.

Przez jaki czas w ciągu roku będę korzystać z tej instalacji?

To pytanie najczęściej przewija się na starcie i będące używane do błyskawicznej kalkulacji opłacalności wskazanej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, aby zapewnić nam mniej-więcej 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę i zazwyczaj używa się go przez okres od kwietnia do października, czyli przez sześć miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, jednak w normalnych warunkach pozwala naprawdę dobrze zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która do tanich nie należy.

Kolektory należy zainstalować w taki sposób, by padało na nie światło słoneczne przez co najmniej sześć godzin w ciągu dnia. W Polsce optymalny czas naświetlania to czas od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce jest najmocniejsze. Dlatego niezwykle istotne jest zainstalowanie go po właściwej stronie budynku, czyli południowej, bądź też na stoku czy także ścianie domu – ale dotyczy to wyłącznie tych, które działają w porze zimowej. Są też panele montowane na dachu, ale są one niezwykle ciężkie i nie każda konstrukcja będzie zdolna podtrzymać ten ciężar.

Muszą także być zainstalowane pod dobrym nachyleniem, by zagwarantować optymalną pochłanialność promieni słonecznych, są dostępne także kolektory ruchome, które dopasowują swój kąt w zależności od stopnia padania promieni słonecznych.

Ważne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do solarów, ponieważ mogą ulec one destrukcji, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie konieczności konserwacji należy mieć do nich dojście grupie specjalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Za wszystkie konieczne elementy tego urządzenia wraz z montażem zapłacimy w przybliżeniu 15 tysięcy złotych. Oczywiście wiele miast i wsi oferuje dofinansowanie tego projektu, a zatem może się okazać, że bardzo nam się to opłaci, a w dalszej perspektywie realnie na tym zarobimy. Nawet gdybyście tego typu wsparcia nie mieli możliwości otrzymać, to i tak warto montować tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie niewielka, w porównaniu z tym, ile możecie wydać za tradycyjne ocieplanie wody przy wsparciu prądu.

Który wybrać, żeby było najkorzystniej?

Można wyróżnić dwa typy kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do podgrzewania wody będzie Wam potrzebny ten drugi rodzaj. Ociepla on bezpośrednio wodę, która później pójdzie do naszego kranu, albo zamieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Przed zakupem należy zapoznać się z wydajnością takiego sprzętu, trzeba zwrócić uwagę jaka jest przewidywana ilość otrzymanej w ten sposób energii i przeliczyć powyższą wartość na kilowatogodziny. To mniej-więcej da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.