Dom – zobaczmy jak?!

Masz własną działkę, uzyskałeś wystarczające pieniądze, a przynajmniej przyznany kredyt i wiesz, że Twoim ogromnym marzeniem jest postawienie bajkowego domu? To już prawie wszystko – masz przed sobą wybór projektu a potem… momencik. Doskonały projekt domu to nie małe wyzwanie dla każdego człowieka. Przecież nawet najbardziej znani architekci już po zakończeniu budowy dostrzegają swoje błędy i niefunkcjonalność pewnych fragmentów, których nie można było uniknąć na etapie projektowania. Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Jakie stoją przed Tobą możliwości wyjścia z takiej beznadziejnej na pierwszy rzut oka, sytuacji?

Niektórzy decydują się na gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę bardzo dużo zalet i parę z nich opiszemy Wam poniżej:

1. Gotowy projekt jest tańszy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie jest unikalny i jest opcja, żeby go sprzedać wielokrotnie różnym klientom. Nie nie płaci zatem jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie np. 10 osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a następnie zarabia na siebie. Jest to jak się łatwo domyślić opłacalne dla wszystkich. Wiadomo, nie będziesz posiadać jedynego w swoim rodzaju lokum, poza tym na parceli po sąsiedzku może powstać praktycznie taki sam dom, ale to już wliczasz w zamian za niższą cenę.

2. Gotowy projekt jest sprawdzony. W którym miejscu ulokować sypialnię, z której strony gabinet, kuchnię z salonem czy osobno, a jadalnia, a łazienki? Nie masz zielonego pojęcia, co jest wygodne i działa dobrze? Zaufaj zatem projektom gotowym. Nie są prawdopodobnie perfekcyjne, i we wszystkich pojawi się coś, co nie będzie Ci pasowało, jednak spójrz, że skoro sporo osób tego typu mieszkanie wybiera, to może świadczyć, że ono działa i spełni wszystkie podstawowe oczekiwania. Będzie zwyczajnie funkcjonalny i przejrzysty. Rzecz jasna, niektórzy będą mieć wygórowane oczekiwania i swoje pomysły czy nietypowe plany na wykorzystanie parceli, ale większa część mimo wszystko tak nie ma.

3. Jeden projekt mnóstwo opcji. Zdecydowanie kojarzysz gotowce typu „dom w…”, które posiadają parę różnych wersji. Jest opcja, żeby wybrać budynek bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami na auto, czy może wybierzesz odbicie lustrzane. Wszystko dopasujesz do prywatnych potrzeb i możliwości Twojej parceli. Co więcej? W gotowym projekcie architekt całkiem za darmo będzie mógł dokonać wymaganych poprawek i dopasować projekt domu do miejscowych wymagań. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się taki projekt podobać, ale musi być kompatybilny z wytycznymi Twojej okolicy.

4. Nie kupujesz projektu w ciemno. Chodzi o to, że domy według gotowego projektu są standardowe, jakieś będą ładniejsze, inne mniej, ale zasada jest taka, iż mniej-więcej przewidzisz czego się spodziewać. Są do obejrzenia wizualizacje, a czasami dodatkowo zobaczysz zdjęcia domów już powstałych na podstawie wybranego projektu. To zwiększa Twoje szanse na satysfakcję z wykonania takiego budynku. Co innego w przypadku projektu wykonywanego na podstawie całkowicie nowego projektu. Tutaj może się okazać, że to, co na papierze wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości wyjdzie beznadziejnie.

 Z tej przyczyny z projektami jest mnóstwo zabawy i należy się mocno namyśleć, żeby zdecydować się na coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą czas na przeszukiwanie sieci – wykorzystaj go najlepiej jak tylko możesz, żeby później nie żałować!