antresola

Co to jest antresola i jak ją zbudować?

Antresola daje człowiekowi fantastyczne możliwości. Pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkich i wysokich kawalerkach, a także dodać uroku i szykowności przestronnemu mieszkaniu. Jedno jest natomiast pewne – antresola z pewnością wzbudzi zachwyt wśród rodziny i znajomych.

Co to jest antresola?

Prawo budowlane jasno opisuje, co to jest antresola. Jako antresolę definiuje górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad rozdzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Potocznie mówi się zaś, że jest to półpiętro w pomieszczeniu o mniejszym od niego metrażu. W przypadku, gdy antresola jest uwzględniona w projekcie domu, czy mieszkania można wykonać ją np. z żelbetonu. Jeśli jest to projekt późniejszy, antresolę wykonuje się zazwyczaj z litego drewna lub kształtowników stalowych.

Jak wysokie musi być mieszkanie żeby zrobić antresolę?

Wiadomo, że im wyższe mieszkanie, tym lepiej! Jednak aby w ogóle możliwa była budowa antresoli wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 270 centymetrów. Przestrzeń pod i nad antresolą jest w takim przypadku relatywnie niska, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takim wypadku z reguły w górnej części robi się część sypialną, natomiast na dole gabinet, czy szafę pod zabudowę.

W przypadku bardzo wysokich mieszkań możliwe jest wykonanie takiej antresoli, która zarówno na dole jak i górze pozwoli normalnie funkcjonować. Wysokość będzie wynosić wówczas 2 metry albo i więcej, znacznie powiększając powierzchnię użytkową mieszkania. Zagospodarowanie takiego apartamentu jest o wiele łatwiejsze, gdyż z antresolą daje zupełnie nowe możliwości.

Co można robić na antresoli?

Od tego, do czego będzie służyć antresola ogranicza człowieka tylko wyobraźnia i metraż mieszkania. Wiadomo, że w pomieszczeniach o niskim metrażu, antresola będzie mogła służyć tylko za schowek lub sypialnię. W tym drugim przypadku aby łóżko nie było zbyt wysokie można pokusić się o innowacyjny i tani sposób wygodnego miejsca do spania. Łóżko z palet jest tanie w produkcji i tak łatwe do wykonania, że można je zrobić nawet własnoręcznie. Ponadto palety są niezbyt wysokie więc idealnie nadadzą się do niewysokich pomieszczeń, a zarazem zabezpieczą przed spaniem na ziemi.

Co wcześniej zostało wspomniane, w bardzo wysokich mieszkaniach, mających ponad 4 metry wysokości budowa antresoli umożliwia normalne funkcjonowanie osobom dorosłym. Można więc pokusić się o zrobienie na antresoli salonu, biblioteczki, gabinetu, siłowni, sali kinowej, czy też sali wystawowej do swoich prac. W tym wypadku człowieka ogranicza wyobraźnia, jego zainteresowania oraz tryb życia. Wiadomo, że osoby towarzyskie wykorzystają dodatkową przestrzeń mieszkania na spotkania z przyjaciółmi, zaś samotnicy na samorealizację i swoje pasje.

Jaki jest koszt zrobienia antresoli?

Cena zrobienia antresoli wynosi od 4000 złotych wzwyż. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału chce się antresolę wykonać i od ekipy, która wykona zlecenie. Nie da się jasno określić kwoty, którą trzeba przeznaczyć. Wszystko zależy od rodzaju mieszkania, typu antresoli, miejsca zamieszkania i ekipy, którą się wynajmie. Ceny pomiędzy miastami będą się różnić. W dużym mieście wojewódzkim zapłacisz więcej, niż w niewielkim miasteczku, otoczonym niewielkimi wsiami.

Antresola to bardzo przydatna rzecz i jeśli tylko ma się dość wysokie mieszkanie warto się zastanowić, czy nie pokusić się o taki wydatek. Pozwoli zaoszczędzić miejsce i nada nowoczesnego wyglądu każdemu wnętrzu.