Błysk w niedużej łazience

Często pojawia się zdanie, że mogę nie posiadać rewelacyjnej kuchni, dużego pokoju czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy zazwyczaj naprawdę mnóstwo swojego czasu, zwłaszcza my, kobiety, z tego powodu to miejsce musi spełniać nasze największe potrzeby. Ma być przestrzeń na każdy drobny przedmiot i także na wymarzoną wannę. Która z pań nie marzy o zrobieniu sobie od czasu do czasu ciepłej kąpieli z bąbelkami mając przy sobie odrobinę wina? Prawdę mówiąc także małe łazienki da się zaaranżować tak, żeby pojawiło się miejsce na to, co tylko chcesz, bywa, że jednak ta wanna się nie wciśnie i trzeba zainwestować w prysznic. Jednak i tu da się poczarować kupując taki z hydromasażem, czy też z zainstalowanym wodoodpornym radiem.

Tak czy siak aranżacja łazienki jest zajęciem pochłaniającym trochę czasu, ale równocześnie miłym i daje później sporo satysfakcji po zrobionej pracy. Należy tym samym nauczyć się paru podstawowych zasad, które będą pomocne w ogarnięciu początków, które zapewnią funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono strasznie ciasne.

W aranżacji małej łazienki bardzo konieczne będzie to, żeby zachować potrzebne odległości pomiędzy podstawowymi elementami wyposażenia. To oznacza, że m. in. przed umywalką potrzebujemy około 70cm, a przed toaletą powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją bezproblemowego poruszania się pomiędzy stojącymi tu sprzętami. Przy ciasnych łazienkach można też zastanowić się nad kwestią, w którym miejscu ustawić pralkę. Może jednak wygodniej będzie trzymać ją w kuchni, niż jeśli miałaby nam zagracić miejsce. Jeśli inne pomieszczenie to też nie jest dobre miejsce na takie urządzenie, to pralkę postaraj się umieścić w takim miejscu, żeby w stu procentach wykorzystać potencjał miejsca na jej wierzchu i poukładać tam przydatne rzeczy czy kosmetyki. Pomyśl też nad pralkami napełnianymi od góry. Co prawda niczego na niej nie położysz, ale także nie będziesz myśleć o miejscu na otwarcie drzwiczek. Podobny problem jak w przypadku pralki jest z koszem na brudne ciuchy, który bez problemu możemy umieścić w sypialni.

W sytuacji posiadania ciasnej łazienki będzie całkiem istotne to, żeby ją optycznie powiększyć, z tej przyczyny właśnie większych przedmiotów jak wanna czy prysznic nigdy nie ustawiaj na przeciwko wejścia, bo to optycznie znacznie przestrzeń pomniejszy, a z kolei okno na końcu zdecydowanie powiększy optycznie przestrzeń, niestety okna w łazience ciągle należą do rzadkości, jeżeli je masz, to w całości wykorzystaj jego potencjał. Gdy go nie ma, to uzupełnij tę dziurę dużym lustrem, które dodatkowo satysfakcjonująco oświetlisz. To samo będzie w przypadku dobrania barw – im ciaśniejsza przestrzeń, tym chłodniejsze barwy, które rozszerzą przynajmniej optycznie mikroskopijną łazienkę.

Nie zapomnij, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy małych łazienkach jest rozwiązanie braku montażu zwyczajnego prysznica, a w zamian za to wstawienie szyby od podłogi do sufitu, która odseparuje połowę kąpielową od zwykłej. Pamiętaj, iż szkło i bardzo jasne kolory wprowadzą do Twojej łazienki nie tylko parę chcianych, wizualnych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale i zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co przy tak mikroskopijnych przestrzeniach jest wyjątkowo istotne. Nie bój się też eksperymentowania z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!