Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim – porady i inspiracje!

Skandynawski styl w aranżacji wnętrz zyskuje na popularności. Charakterystyczna dla Europy Północnej oszczędność formy oraz jasna kolorystyka są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w przestronnych pomieszczeniach, jak i niewielkich mieszkaniach. Harmonia, spokój, bliskość z naturą – to główne idee, które przyświecają stylowi skandynawskiemu.

Styl skandynawski – kolory dominujące

Klimat Półwyspu Skandynawskiego cechuje się ograniczonym dostępem promieniowania słonecznego, dlatego jasna kolorystyka wnętrz jest tutaj absolutnie niezbędna. Ściany utrzymane w stylu skandynawskim zwykle są białe, a także w odcieniach jasnej szarości, beżu i ecru, ewentualnie delikatnego błękitu i różu. Podłogi i meble są często drewniane, co bardzo dobrze komponuje się z bielą.

Takie zastosowanie barw nie tylko sprawia, że wnętrze jest lepiej oświetlone, a także daje dodatkowe poczucie większej przestrzeni. Sprawdza się to świetnie zwłaszcza w przypadku niewielkiego metrażu wielkomiejskich mieszkań.

W celu urozmaicenia wnętrza w stylu skandynawskim biel ścian i brąz mebli często uzupełnia się niewielkimi dodatkami i akcentami w jaskrawych lub ciemniejszych barwach: czerni, grafitu lub intensywnego koloru niebieskiego.

Skandynawia w połączeniu z domowym ciepłem

Warto pamiętać, że styl skandynawski jest mocno zróżnicowany – tak samo, jak architektura tego regionu. Na przykład, w wielu szwedzkich miastach tradycyjne drewniane domy kontrastują z nowoczesnymi budowlami. Tworzy to zaskakujące połączenie, które razem składa się na skandynawską tożsamość. Idealnym przykładem takiego miasta jest Malmo, w Szwecji, poznaj najciekawsze miejsca i zainspiruj się –  https://nawakacje.eu/malmo-atrakcje/ .

Dlatego też istnieje kilka nurtów stylu skandynawskiego – z jednej strony podejście minimalistyczne, industrialne, gdzie oprócz drewna często używany jest metal i plastik. Druga odmiana tego stylu to nieco cieplejsze podejście, nawiązujące do rodzinnej atmosfery i przytulności. Charakteryzuje się ono meblami stylizowanymi na stare, rustykalne, a także obecnością ludowych akcentów.

Proste formy – czyli, charakter skandynawski

Niezależnie od tego, jaką wersję stylu skandynawskiego wybierzemy, istotna jest prostota i użyteczność formy. Liczba detali powinna zostać ograniczona do minimum. Każdy element wystroju powinien z kolei być dokładnie przemyślany i mieć swoje zastosowanie.

Dekoracje charakterystyczne dla stylu skandynawskiego – na przykład wzory tapet ściennych – często są gładkie lub ozdobione prostymi formami geometrycznymi w odcieniach czerni, szarości i bieli. Wystrój może też nawiązywać do elementów skandynawskiej natury, na przykład malowniczych lasów iglastych. Funkcjonalność mebli wyraża się nie tylko w prostocie formy, ale też solidności wykonania – powinny to być materiały wysokiej jakości, dzięki czemu wybrane akcesoria będą mogły spełniać swoje zadanie przez lata. Masywne, stabilne stoły i łóżka doskonale sprawdzą się w takich pomieszczeniach. Preferowane są naturalne surowce – oprócz drewna można korzystać z dodatków wykonanych z bawełny, lnu, rattanu i wikliny. Dzięki temu wnętrze zbliża nas do natury i zyskuje dodatkowe walory wizualne.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu